BLACK FRIDAY: 10 % zľava na všetko z kategórie cyklistika. Váš zľavový kód >>
Skialpinizmus je obľúbená zimná aktivita, ktorá kombinuje jazdu na lyžiach (ski) s chodením po horách (alpinizmus). Berie si to najlepšie zo zjazdového lyžovania a bežiek a tým, ktorí túžia po neopozeraných zimných panorámach a nedotknutých svahoch, otvára cestu za hranice skiareálov. Na túry mimo zjazdovky to ale chce špeciálnu výbavu, ktorej základom sú skialpové lyže. Ako ich vybrať?
Odpoveď na túto otázku je kľúčom k výberu ideálnych lyží na skialpinizmus. Lyže sa totiž vyberajú hlavne podľa toho, ako veľmi v nich plánujete chodiť a kde všade chcete jazdiť. Inak totiž vyzerajú pretekárske a fitness lyže, ktoré vám majú uľahčiť hlavne výstup hore, a inak prašanové fošne na freeriding, ktorých účelom je dostať vás na vrchol len preto, aby ste si čo najviac užili zjazd voľným terénom. V oboch prípadoch budete riešiť hmotnosť, šírku aj tvrdosť lyže, ale hodnoty týchto parametrov budú zakaždým na inej strane spektra.
Skialpinizmus je veľmi široký pojem, ale všeobecne sa dá rozdeliť na 4 základné disciplíny - Race, Speed Touring, Touring, Freetouring. Im sa potom podriaďuje kompletný výber výbavy, od topánok, cez viazanie až po lyže. Výkonnostní skialpinisti hľadajú extrémne ľahkú, úzku a najčastejšie aj kratšiu a mäkšiu lyžu, freerideri naopak veľmi pevnú, širokú fošňu s maximálnou plochou skĺznice.
Rýdzi skitoureri z kategórie Speed Touring a Touring potom volia kompromis medzi vyššie popísanými extrémami a obúvajú univerzálne lyže, ktoré sú pohodlné pri chôdzi a zároveň dostatočne spoľahlivé v zjazde. A práve z tejto kategórie budete najskôr vyberať aj vy, ak so skialpinizmom ešte len začínate. Pred nákupom lyží sa preto skúste zamyslieť, ktorá z vyššie spomínaných disciplín je vám najbližšia, a podľa nasledujúceho rozdelenia začnite kompletizovať skialpinistickú výbavu:
Na strmých svahoch a dlhých horských priechodoch bude rozhodujúcim parametrom hmotnosť lyže, viazania a topánok. Počíta sa tu každý gram, pretože čím viac toho budete "vláčiť" na nohách, tým skôr sa unavíte. Lyže pre výkonnostný/fitness skialpinizmus majú od 900 do 1 150 g za kus s dĺžkou v rozmedzí od 160 do 180 cm. Dĺžku ale určuje hlavne výška vašej postavy. Všeobecné pravidlo hovorí, že by skialpová lyža mala byť maximálne taká dlhá, ako v reáli meriate vy sami.
Lyže na chodenie typu Race sú skôr užšie, obvykle majú šírku od cca 65 mm v strede. Menšia šírka je však výhodou len pokiaľ sa pri výstupe držíte zjazdovky alebo prešliapnutej stopy. V hlbšom snehu sa budete na úzkych lyžiach viac boriť, pretože menšia plocha skĺznice nebude mať dostatočný vztlak.
Keď si chcete užiť pohyb v horách, pokochať sa panorámami a výstup zavŕšiť nejakým pohodovým zjazdom, vyberajte univerzálne skitouringové lyže. Skialpy z tejto kategórie patria k tým najpredávanejším, pretože ponúkajú rozumnú hmotnosť pre výstup a dobré jazdné vlastnosti pri zjazdoch.
Výber je v tejto kategórii naozaj široký, takže ľahko zaobstaráte lyže vyladené buď viac na zjazd, alebo na chôdzu. Záleží len na vašich osobných preferenciách a lyžiarskych schopnostiach. Skitouringová lyža má obvykle niečo málo cez kilo so šírkou v rozmedzí 70-100 mm. Dĺžka by mala byť ideálne rovnaká ako vaša výška alebo o 5 až 10 cm kratšia.
Začiatočníci a mierne pokročilí môžu siahnuť napríklad po modeloch Black Crows Ova alebo Völkl Rise Up so šírkou 88 respektíve 82 mm pod pätou. Oba modely ponúkajú rozumnú hmotnosť a dobrú ovládateľnosť pri zjazde. Pri výstupe sa nenadriete a dole si užijete pohodové zvezenie. Pre skúsenejších jazdcov máme v tejto kategórii modely Orb od Black Crows, ktorý ponúkne agresívnejšiu jazdu, alebo Völkl Rise Above.
Tu ide hlavne o jazdu nadol, takže rozhoduje nie hmotnosť, ale jazdné vlastnosti lyží. Cieľom je dostať sa k čistej lajne, k prašanu a výstup je často iba nutné zlo. Na freeride potrebujete široké, dlhé a masívne lyže, aby fošňa odolala aj tomu najťažšiemu terénu, mala dostatočný vztlak a mohla "plávať" po prašane. Ťažšie je aj freeridové viazanie a topánka.
Freeridové alebo freetouringové vybavenie má všeobecne pevnejšiu konštrukciu a vyššiu hmotnosť. Šírka samotnej lyže sa pohybuje nad hranicou 100 mm. Všetko je tu podriadené zjazdu. Freeridové lyže sú záležitosťou skôr pre pokročilých lyžiarov a majú veľmi špecifickú stavbu. Ich vlastnostiam sa blížia modely Black Diamond Impulse a Helio, ktoré tlmia vibrácie podobne ako ťažké freeridy a majú aj podobnú odozvu. Napriek tomu sa v nich oproti čistokrvným freeridovým fošniam ľahko chodí a sú použiteľné aj na jazdu v rezortoch na štandardných zjazdovkách.
K lyžiam zákonite patria skialpové topánky - v našej ponuke z produkcie talianskej firmy Scarpa. Topánky majú oproti bežným lyžiakom podrážku prispôsobenú na chôdzu, komín pohyblivý vo väčšom rozsahu a prepínanie na chôdzu a zjazd.
Na skialpovú topánku budete potrebovať aj špeciálne skialpové viazanie, napríklad od firiem Marker alebo ATK. Viazanie je ľahšie ako klasické zjazdové viazanie a má odomykateľnú pätu pre ľahké chodenie.
Samotné chodenie na lyžiach je potom možné hlavne vďaka stúpacím pásom, ktoré sa lepia na skĺznice lyží. Stúpacie pásy fungujú na jednoduchom princípe – dopredu kĺžu, dozadu držia. Väčšinou ich výrobcovia dodávajú na mieru pre svoje modely lyží, prípadne aj v sete lyže + pásy dohromady.
A pokiaľ plánujete chodiť a jazdiť aj mimo zjazdovky, nezabudnite na svätú trojicu – lopata, sonda, vyhľadávač. Lavína vás totiž môže prekvapiť aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali, pokojne hneď vedľa zjazdovky. A pod snehom ide o minúty. Takže lavínový set vždy so sebou!