Keď napadne sneh nahraďte bicykel alebo beh bežkami. Pri bežeckom lyžovaní pretiahnete iné svaly ako na bicykli a navyše rozhýbete celé telo vrátane rúk. Ako ale vybrať bežky, aby ste si jazdu na nich mohli naozaj užiť? Na začiatok by ste si mali zodpovedať otázku, či je vám bližšia klasická alebo korčuliarska technika.
Bežecké lyže podľa preferovanej techniky
— Bežky pre klasickú techniku
Klasickú techniku volia najčastejšie začiatočníci, pretože ide o menej namáhavú techniku v upravenej (bežeckej) stope. Začiatočník tak lepšie porozumie pohybu na bežkách a rýchlejšie sa naučí pracovať s rovnováhou.
Pre klasické bežecké lyže všetkých značiek vrátane bežiek Sporten, ktoré máme v ponuke, je špecifická výrazná špička s ostrejším vrcholom, ktorá zaisťuje plynulosť pohybu po dôraznom odraze, a väčšie klenutie lyže pri mazacej (stúpacej) komore. Začiatočníci ocenia sklznice opatrené tzv. šupinami, ktoré im uľahčia nácvik odrazu, spomalia jazdu v zjazde a nemusia sa mazať stúpacími voskami.
Pri výbere bežiek sa rieši hlavne dĺžka a tvrdosť, respektíve hmotnosť jazdca. Platí pravidlo, že čím dlhšiu lyžu si vyberiete, tým lepší budete mať sklz. Ideálna lyža by mala byť cca o 20 centimetrov dlhšia ako dĺžka vašej postavy.
Tvrdosť lyže má vplyv na jej rýchlosť. Čím tvrdšie, tým rýchlejšie. Nezabudnite ale na to, že tvrdšiu lyžu pôjde ľahšiemu bežkárovi horšie prešliapnuť, preto sledujte aj určenie lyže podľa hmotnosti lyžiara. Ku klasickým bežkám voľte aj bežecké topánky "na klasiku". Sú nižšie s mäkkou špičkou a pevnou pätou, aby v nich noha neplávala.
— Bežky pre korčuliarsku techniku (skate)
Korčuliarska technika (tiež známa ako skate) je v porovnaní s klasickou technikou oveľa dynamickejšia a fyzicky náročnejšia. Podobá sa korčuľovaniu na klasických korčuliach. Korčuľuje sa na upravenom podklade, ale mimo bežeckej stopy.
Pre korčuliarske lyže je špecifická menej výrazná špička, spevnené hrany a menšie prehnutie. Pri výbere lyží platí, že dlhšie lyže rýchlejšie jazdia, ale horšie sa ovládajú, preto by sa im začiatočníci mali vyhnúť. Ideálna dĺžka lyží by mala byť o 5-10 centimetrov dlhšia ako dĺžka vašej postavy.
Korčuliarske topánky (skate) sú oproti klasickej obuvi na bežky vyššie a pevnejšie. Základná poučka znie, že čím tvrdšia podrážka je, tým je topánka pre techniku korčuľovania lepšia. Pevná je tu celá podrážka. Ani v špičke nedochádza k takmer žiadnemu ohybu. Vďaka tomu dosahuje bežec optimálny prenos síl do lyží.
— Backcountry bežky
Pokiaľ chcete na bežkách pocítiť skutočnú voľnosť, siahnite po backcountry modeloch bežeckých lyží. Sú to bežky určené na pohyb mimo urolbovanej bielej stopy. Backcountry bežky poznáte podľa oceľových hrán väčšej šírky. Ideálne backcountry bežky budú o 10-15 centimetrov dlhšie ako dĺžka vašej postavy. Obúvajú sa k nim aj iné bežkárske topánky. Tie sa vyznačujú turistickým vzhľadom a väčším zateplením.
Bežkárske palice a ako ich vyberať
K tomu, aby ste si lyžovanie na bežkách naozaj užili, potrebujete okrem kvalitných lyží aj kvalitné bežkárske palice (paličky). Pri výbere vhodných palíc na bežky by ste sa mali zamerať na materiál tubusu palice, rukoväť s pútkom a tanierik s hrotom.
Materiál tubusu bežeckých palíc neovplyvňuje iba komfort pri lyžovaní, ale okrem iného aj hmotnosť, pevnosť, trvanlivosť a predovšetkým tuhosť, ktorá je pri lyžovaní rozhodujúca. Mäkké palice sa môžu prehýbať ako luk. Výhodou hliníkových palíc je dlhá životnosť a fakt, že za ne nezaplatíte príliš. Ocenia ich najmä rekreační bežkári. Pre pretekárov a vášnivých športovcov sú naopak vhodnejšie karbónové palice.
Napriek tomu, že si to niektorí začiatočníci dosť často neuvedomujú, dôležitou súčasťou výberu bežkárskych palíc je ich madlo a pútko – oboje totiž zásadne ovplyvňuje pohodlie bežkára. Najmä drahšie typy palíc majú ergonomické madlá z korku (alebo iných špeciálnych materiálov), ktoré lepšie izolujú teplo a menej sa šmýkajú v ruke. Pútka pre rekreačných bežkárov bývajú opatrené sponou alebo prackou. Športovci a pretekári uprednostňujú skôr špeciálne asymetrické trojbodové pútka, ktoré sa dajú pre každú ruku zvlášť upraviť.
Čo sa týka tanierikov, vyberajte podľa terénu. Na upravované bežecké a závodné trate postačia malé tanieriky, naopak do hlbšieho snehu budú potrebné väčšie tanieriky. Pokiaľ ide o hroty, platí, že čím tvrdšie, tým kvalitnejšie, pretože dlhšie vydržia.
Pre klasickú techniku by mali bežecké palice (pri zapichnutí hrotu do snehu) siahať bežkárovi po ramená. Ich dĺžka by teda mala byť cca o 30 centimetrov kratšia ako dĺžka postavy. Pre korčuliarsku techniku by mali palice siahať k línii brada-nos (k ušiam). Ich dĺžka by teda mala byť cca o 20 centimetrov kratšia ako dĺžka postavy. U bežeckých palíc značky Sporten sa môžete orientovať podľa Tabuľky odporúčaných dĺžok palíc Sporten.
Ďalšie rady a tipy:
Meteorológovia hlásia sneženie, takže hory už asi veľmi skoro zbelejú. Preto sme vytipovali 7 základných kúskov zo zimnej outdoorovej výbavy, ktoré by vám nemali chýbať, pokiaľ si chcete za všetkých okolností pohyb vonku užívať.
Za zle uložené lyže v kabíne vám polícia v niektorých štátoch môže napariť pokutu, preto je na prevoz podobných nákladov ideálny strešný box. Využijete ho ale nielen v zime na prevoz snowboardov a lyží. Praktické rozšírenie batožinového priestoru oceníte napríklad pri ceste na rodinnú dovolenku, alebo keď so sebou na cesty chcete vziať kočík či detský vozík za bicykel. Podľa čoho strešný box vyberať?
Naše telo funguje pri pohybe tak trochu ako radiátor. Každou aktivitou pálime kalórie a vydávame nejaké teplo (pot/vodnú paru). V lete sa ho potrebujeme zbaviť, v zime naopak správnym vrstvením chceme docieliť to, aby nám neutekalo. Dobre navrstvené oblečenie drží teplo a chráni pred vetrom, dažďom aj snehom. A vo chvíľach, keď nám je moc teplo, môžeme počet vrstiev redukovať a oblečenie postupne odkladať.